Kauppa > Vuonnisen väkeä. Vienankarjalaisen kylän elämää ja ihmisiä

Vuonnisen väkeä. Vienankarjalaisen kylän elämää ja ihmisiä

35,00 

Kuvaus

Kirjauutuus kerää yhteen kuuluisan vienankarjalaisen Vuonnisen runokylän historiaa, perinnettä ja siellä asuneiden ihmisten tarinoita.

Vuonnisen kylä, sellaisena kuin se on joskus ollut, on hiljalleen katoamassa. Monet tarinat ovat jo unohtuneet, mutta paljon on vielä jäljelläkin. Tarinoiden säilyttämiselle on nyt korkea aika, ennen kuin ne katoavat ikiajoiksi. Kirja kertoo kylästä, mutta erityisesti kylän suvuista ja ihmisistä. Mistä he tulivat, miten he kylässä elivät ja mihin kohtalo heidät kuljetti 1920-luvun alun kapinavuosina ja 1940-luvulla sodan aikana? Nykyisin niin hiljainen Vuonnisen kyläraitti herää kirjassa eloon kerätyn muistitiedon, valokuvien, arkistojen aarteiden ja kylän sukujen jälkeläisten perhearkistojen tietojen avulla.

Kirjan kolme osaa kertovat kylän historiasta sen alkuvaiheista 1600-luvulta nykypäivään monien sotien, mullistusten ja muuttoliikkeiden pyörteissä. Toisessa osassa käydään läpi kylässä asuneet suvut ja niiden asutushistoria. Kolmas osa kuvaa kylän osia ja niissä sijainneita taloja sellaisina kuin ne olivat 1900-luvun alkuvuosikymmeninä ja sen jälkeen. Kirjaan liittyy myös useita henkilökuvia kylän kulttuurin tallentajista ja muita keskeisistä henkilöistä.

Kirjan kirjoittaja Ritva Rajander-Juusti on filosofian maisteri, kokenut sukututkija ja harrastajakirjoittaja. Hän on kerännyt tämän kirjan kansien väliin 20 vuoden tutkimustyön keskeiset tulokset liittyen oman hänen isoäitinsä syntymäkylän vaiheisiin ja ihmisiin. Aikaisemmin hän on kirjoittanut kaksi sukukirjaa ja muuta tietokirjallista materiaalia.

Kovakantinen kirja, sisältää kuvia, karttoja, piirroksia. KSS, 2025. S. 460.